25 мартта Редакциянең баш мөхәррире Бөек Ватан сугышы елларында ТАССРның хәрби югалтулары проблемалары буенча түгәрәк өстәлдә катнашты

2022 елның 25 марты, җомга

2022 елның 25 мартында Бөек Ватан сугышы вакытында татар АССРының хәрби югалтулары проблемалары буенча түгәрәк өстәл үткәрелде, анда Татарстан Республикасы Премьер-Министры урынбасары Л.Р. Фазлеева, Татарстан Республикасы Иҗтимагый Палатасы Рәисе З.Р. Валеева, Татарстан Республикасы Президенты Аппаратының өлкән түрәләре, Татарстан Республикасының Архив буенча Дәүләт Комитеты, Татарстан Республикасының Хәрби Комиссариаты, Тарих Институты. Татарстан Республикасы Фәннәр Академиясе Ш. Марҗани, Татар Энциклопедиясе Институты һәм Татарстан Республикасы Фәннәр Академиясенең Төбәк тикшеренүләре институты, Татарстан Республикасының Дәүләт Бюджет «Хәтер китабы» редакциясе, Татарстан Республикасында» Россия Хәрби Тарихи җәмгыять «Бөтенроссия Иҗтимагый-Дәүләт Оешмасының Төбәк бүлеге вәкилләре,» Ватан «Ассоциациясе,» Татарстан Ветераннары Союзы» Ветераннарның Республика иҗтимагый оешмасы, «Татарстан Геройлары» иҗтимагый оешмасы вәкилләре., «Тарихи фәннәр хәрби академиясе», «Рәсәйнең үлемсез полкы» Татарстан региональ отделениесе катнашты.

Фикер алышу барышында Түгәрәк өстәлдә катнашучылар Совет халкының Бөек Ватан сугышында җиңүенең мөһимлеген ассызыкладылар, XX гасырның иң мөһим вакыйгаларының берсе, кешелекнең тарихи юлын алдан билгеләгәннәр. Бөек җиңү бүгенге көнгә кадәр безнең ил халыкларын берләштерә, дуслыкны үстерергә, халыклар арасында үзара аңлашуны һәм ышанычны ныгытуга хезмәт итә. Түгәрәк өстәлдә катнашучылар дәүләтнең, иҗтимагый оешмаларның, республика галимнәренең, массакүләм мәгълүмат чараларының фактларга һәм документаль дәлилләргә нигезләнеп заманча ышанычлы механизмнарны, каналларны һәм форматларны табу өчен зур һәм системалы эш алып барулары турында әйттеләр. сугыш еллары вакыйгалары, уртак тарихи мирасны саклау процессына Татарстан җәмәгатьчелегенең турыдан-туры катнашуы, Бөек Ватан сугышы истәлеге һәм Бөек җиңүнең мәгънәсе турында ассызыкладылар.

Республикада туганнар һәм яшәүчеләр - Бөек Ватан сугышы фронтында катнашучылар һәм үлгәннәр турында төгәл мәгълүмат туплау бурычы зур. Тарихи демографиянең заманча методик алымнарын һәм тарихи информатиканы кулланып, төрле чыганакларның катнашуы белән үткәрелгән зур масштаблы тикшеренүләр һәм эзләнүләр танырга нигез бирә: Икенче бөтендөнья сугышы һәм Бөек Ватан сугышы вакытында Татарстанда туганнар һәм яшәүчеләр саны 700 мең кеше.

Бөек Ватан сугышы вакытында яралардан үлгән һәм үлгәннәрдән торган югалтулар – 378 мең кеше. Советлар Союзы геройлары – 353 кеше, шуларның 185 кеше – Татарстан, һәм 168 кеше – безнең республика белән бәйләнгән (алар һәм Татар Автономияле Совет Социалистик Республикасында озак яшәгәннәр һәм эшләгәннәр). Дан орденының 51 тулы кавалеры бар, аларның 48е – республикада туганнар, 3се – Татарстанда яшәүчеләр. Бу саннар дәүләт хакимияте органнары, фәнни-мәгариф оешмалары һәм массакүләм мәгълүмат чаралары тарафыннан алга таба эштә куллану өчен тәкъдим ителә.

Бөек Ватан сугышында катнашучылар һәм республиканың үлгән кешеләрен искә төшерү өстендә эшне дәвам итү өчен, әзерләнгән / үлгән солдатлар – Татарстанда яшәүчеләр, катнашучылар турында мәгълүматны тагын да ачыклау зарурлыгы һәм мөмкинлеге түгәрәк өстәл катнашучылары моны кирәк дип саный:

1. Татарстан галимнәренең, җирле тарихчыларның һәм эзләү берләшмәләренең инициативаларын хуплау, архив һәм кыр мәгълүматларын Татарстан солдатларының югары категорияләренә туплау, анализлау һәм гомумиләштерү.

2. Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетына Татарстан Республикасы Мәдәният Министрлыгына дәүләт бурычы куярга тәкъдим итәргә (Татарстан Республикасының Дәүләт Бюджет «Хәтер китабы») муниципаль районнар һәм шәһәр округлары өчен электрон Хәтер китаплары булдыру өчен. Татарстан Республикасы (2022-2027), Татар Энциклопедиясе һәм Татарстан Республикасы Фәннәр Академиясенең Төбәк тикшеренүләре институты һәм Татарстан Республикасы Фәннәр академиясе Ш. Мәрҗәни исемендәге тарих институты. Советлар Союзы Геройларының бер томлык энциклопедиясен һәм Дан орденының тулы ияләрен – Татар АССының туганнарын һәм яшәүчеләрен (Татарстанның 80 еллыгында) тәкъдим итәргә.

3. Татарстан Республикасы муниципалитетларына Татарстан Республикасының Хәрби Комиссариаты, Татарстан Республикасының Архив эшләре буенча Дәүләт Комитеты, Татарстан Республикасының Дәүләт Бюджет «Хәтер китабы», Ватанпәрвәрлек белемен пропагандалау һәм эзләү эше «Хәрби Дан клубы», Татарстан Республикасының «Ватан» Ассоциациясе, «Рәсәйнең үлемсез полкы» ТПО һәм Россиянең иҗтимагый эзләү үзәкләре электрон китаплар булдыру өстендә эш оештыралар. Татарстан Республикасының муниципаль округлары һәм шәһәр округлары өчен истәлек (2022-2027) 1941-1945 елгы Бөек Ватан сугышында катнашучылар истәлеген мәңгегә калдыру өчен тәкъдим итү;.

4. Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгына «Бөек Ватан сугышы виртуаль музее» (tatfron.ru) мәгълүмат порталын яңартырга һәм Дәүләт бюджет учреждениесе «Хәтер китабы» һәм Татарстан Республикасының дәүләт архивы белән берлектә сайтны тулыландыру өчен системалы эш башкарырга тәкъдим итәргә.